fbpx

W lato szaleją upały, jest gorąco i wielu z nas nie wyobraża sobie dojazdów do pracy czy wygodnego podróżowania bez sprawnej klimatyzacji w samochodzie. Niestety nie każdy pamięta o jej regularnym serwisowaniu, a zwłaszcza o przeglądzie przed letnim sezonem. Gdy zaczynamy jej używać po sezonie zimowym, kiedy nie była ona używana albo wcale albo nieprawidłowo, mogą wyjść na jaw pewne niesprawności. Niekiedy działa, ale zbyt słabo, niekiedy wcale. A bywa i tak, że z klimatyzacji brzydko pachnie.
W tym wpisie postaramy się przybliżyć najczęstrze usterki układu klimatyzacji.

Problem braku czynnika chłodzącego
Część osób, używa klimatyzacji przez cały rok i taka osoba znaczenie szybciej i łatwiej wychwyci wszelkie niesprawności związane z klimatyzacją. Latem, jazda na klimie dla większości kierowców jest czymś oczywistym, natomiast w zime już nie wszyscy o niej pamiętają, i to jest błąd. Warto włączyć klimatyzację nawet w zimę przynajmniej 1-2 razy w miesiącu aby sprężarka nie miała problemów z uruchomieniem jej gdy nadejdą letnie-wiosenne upały. Warto użyć klimatyzacji nawet ze względu osuszenia powietrza z kabiny, pozwoli nam to skutecznie usunąć parę z szyb.
Gdy klimatyzacja nie chłodzi wcale, oczywiste jest, że doszło do uszkodzenia któregoś z podzespołów np: sprężarki lub wiązki elektrycznej. A co w sytuacji, gdy klimatyzacja chłodzi ale bardzo słabo ?

Brak czynnika chłodzącego
Czynnik chłodzący to podstawa układu klimatyzacji. Jest jak krew w obiegu u człowieka. Bez niego nie ma mowy o chłodzeniu. W ciągu roku podczas normalnej eksploatacji ubywa w sposób naturalny ok. 10-15% czynnika, a od jego ilości zależy szczelność całego układu. W skład czynnika wchodzi oczywiście ciecz chłodząca jak i również olej smarujący sprężarkę, zapewniając jej odpowiednie smarowanie podczas pracy. Dlatego zbyt mała ilość czynnika nie tylko będzie powodowała nie wystarczającą temperaturę do schłodzenia w upalne dni ale, również wpłynie niekorzystnie na pracę sprężarki. Niektóre samochody mają funkcję zapobiegającą pracy klimatyzacji gdy tego czynnika jest mało lub wcale nie ma, po prostu klimatyzacja się nie włączy.

Nieszczelności
Bardzo częstym powodem niepoprawnej pracy klimatyzacji są nieszczelności w układzie. Brak lub niewielka ilość czynnika wcale nie musi oznaczać jego naturalnego ubywania, ponieważ każda nieszczelność doprowadzi do ubytku. Więc, jeśli serwis klimatyzacji był wykonywany regularnie a mimo to czynnika brakuje, to uzupełnianie go na okrągło nie ma sensu. W takiej sytuacji należy ustalić przyczynę poprzez sprawdzenie szczelności całego układu, a sprawdza się go poprzez napełnienie go azotem do ciśnienia 25 barów. Większe nieszczelność po prostu słychać a ich zlokalizowanie nie powinno sprawić problemów. W przypadku, gdy szczelina nie jest duża pomaga barwnik, który zlokalizuje przerwę. Po podaniu barwnika (czy kontrastu) można znaleźć wyciek z układu za pomocą lampy UV.

Chłodnica klimatyzacji (skraplacz)
Umieszczona jest z przodu pojazdu, schładzana jest pędem powietrza oraz wentylatorem. Często to ona jest winna nieprawidłowości działania klimatyzacji, ponieważ jest elementem delikatnym, który jest dodatkowo narażony na uderzenia kamyczkami z drogi oraz brudem wydobywającym się spod kół jadących przed nami samochodów. Uszkodzenia chłodnicy głównie są mechaniczne, do tego dochodzi korozja lub właśnie zanieczyszczenia. Warto od czasu do czasu skontrolować czystość takiej chłodnicy i czasami ją przemyć, jednak radziłbym uważać używając myjki ciśnieniowej, ponieważ ciśnienie może pogiąć użebrowanie takiego skraplacza.

Inne usterki
Poza typowymi przypadłościami układu klimatyzacji są jeszcze inne, bardziej kosztowne. Najpoważniejszą awarią jest uszkodzenie kompresora klimatyzacji. Taki defekt jest bardzo problematyczny i mamy do czynienia z najdroższym podzespołem klimy. Objawia się to min. tym, że klimatyzacja nie reaguje po naciśnięciu guzika A/C na panelu środkowym. W dodatku wymiana sprężarki wiąże się z otwarciem całego układu oraz wymianą czynnika i skraplacza.

Banalną przyczyną a zarazem najmniej kosztowną jest zapchanie filtra przeciwpyłowego. 
Warto też wymieniać osuszacz klimatyzacji. Jak często? Najlepiej co 2–3 lata i koniecznie za każdym razem, gdy ingeruje się w układ klimatyzacji (otwarcie układu). 

Kompleksowy serwis klimatyzacji powinien trwać ok. godziny lub więcej. Sama faza próżni, podczas której układ jest osuszany i oczyszczany z pozostałości gazów powinna trwać około 20 min. Więc jeżeli mechanik wam powie, że wyrobi się w 30 min możecie mieć pewne wątpliwości co do jakości wykonywanej usługi. Bądźcie tego świadomi !

Close Menu